Hoe ontwikkelt financiële criminaliteit zich? Welke nieuwe witwasstructuren ziet de FIU ontstaan? En wat betekenen de nieuwste inzichten voor banken, complianceprofessionals en andere meldingsplichtige instellingen?
In deze aflevering van de Leaders in Finance Compliance Podcast spreekt Jeroen Broekema met Lisette Heerze, waarnemend hoofd van FIU-Nederland, en Jasper Gielkens, coördinator Team Voorlichting en Communicatie, over het zojuist verschenen FIU Jaaroverzicht 2025.
Welke trends springen eruit? Waarom ziet de FIU steeds vaker professionele witwasnetwerken die gebruikmaken van kwetsbaarheden in wet- en regelgeving? Wat betekenen de ontwikkelingen rondom zorgfraude, criminele derdengeldbetalingen en cashcompensatie voor financiële instellingen? En hoe vinden meldingsplichtige instellingen de juiste balans tussen meldvolume en meldkwaliteit?
Ook bespreken zij de kwaliteit van meldingen, de rol van datagedreven onderzoek, de samenwerking tussen publieke en private partijen en de vraag hoe de FIU steeds meer van incident naar inzicht wil gaan. Daarnaast gaan zij in op de komst van AMLA en de AMLR, de nieuwe bevoegdheden van de FIU en de impact daarvan op de Nederlandse antiwitwasaanpak.
Tot slot kijken zij vooruit. Wat betekenen deze ontwikkelingen voor complianceprofessionals? Welke signalen zouden financiële instellingen eerder moeten herkennen? En hoe kunnen banken, toezichthouders en de FIU samen effectiever barrières opwerpen tegen financiële criminaliteit?
***
—> Volg de Leaders in Finance Compliance Podcast via Linkedin.
—> De Leaders in Finance Compliance Podcast wordt mede mogelijk gemaakt door Cense, Deloitte, Rabobank, en Osborne Clarke.
–> Wanneer lezen beter uitkomt dan luisteren dan is hier de transcriptie te vinden: Lisette Heerze & Jasper Gielkens (transcriptie)
